Courses

Fall 2013: Undergraduate
Course Title Course Number Instructor Time Units
Introduction to Archaeology 2AC Jun Sunseri TTH 9:30-11 4
Introduction to Social/Cultural Anthropology 3AC Xin Liu MWF 1-2 4
Reading and Composition in Anthropology R5B Ruth Goldstein TTH 5-6:30 4
Reading and Composition in Anthropology R5B Saleem Al-Bahloly TTH 3:30-5 4
Reading and Composition in Anthropology R5B Khashayar Beigi TTH 3-4:30 4
Reading and Composition in Anthropology R5B Di Hu W 4-5:30 4
Freshman Seminar: Roots of the Computer Age 24 Rosemary Joyce T 1-2 1
Primate Behavior 106 Patrick Beauchesne TTh 3:30-5 4
Violence and Subjectivity 119 Stefania Pandolfo TTH 11-12:30 4
Violence and Human Rights in War and Peace 119 Nancy Scheper-Hughes UC-DC 4
American Material Culture 121AC Kim Christensen TTH 2-3:30 4
Pacific Cultures C124A Patrick Kirch TTH 11-12:30 4
Japan C125A Junko Habu TTH 9:30-11 4
Intro to Skeletal Biology and Bioarchaelology 127A Patrick Beauchesne W 1-4 4
The Archaeology of Health and Disease C129F Sabrina Agarwal and Laurie Wilkie TTH 3:30-5 4
Analysis of the Archaeological Record: California 134 Kent Lightfoot MW 9-12 4
Analysis of the Archaeological Record: Southwest Asia 134 Lisa Maher TTH 10-11:30 4
The Anthropology of Food 140 Christine Hastorf and Stanley Brandes MWF 10-11 4
Sexuality,Culture, and Colonialism C147B J. Asher TTH 9:30-11 4
Anthropology of the Environment 148 Donald Moore TTH 3:30-5 4
Utopia: Art and Power in Modern Times 150 Alexei Yurchak TTH 2-3:30 4
Anthropology of Law 157 Laura Nader TTH 11-12:30 4
Forms of Folklore 160AC Charles Briggs TTH 3:30-5 4
Research Theory and Methods in Social Cultural Anthropology 169B Mariane Ferme TTH 11-12:30 5
Bio-Power, Bio-Sociality, Bio-Design 189 Paul Rabinow TTH 12:30-2 4
Postcolonialism, Feminism, and Sexuality 189 Saba Mahmood TTH 12:30-2 4
Fall 2013: Graduate
Course Title Course Number Instructor Time Units
Archeological Research Strategies 229A Rosemary Joyce and Lisa Maher W 2-5pm 4
Special Topics 230 Junko Habu W 10-12 4
Special Topics: Food 230 Christine Hastorf Th 1-3 4
Archaeology of Colonialism 230 Kent Lightfoot T 10-12 4
Social Theory in Archaeology 230 Rosemary Joyce F 10-12 4
Advanced Topics in Bone Biology 232 Sabrina Agarwal W 10-12 4
Fundamentals of Anthropological Theory 240A Lawrence Cohen TTH 2-5 5
Anthropology, Law, and Difference 250X Saba Mahmood W 3-6 4
Science and Power 250X Laura Nader W 10-12 4
Anthropology of the Contemporary 250X Paul Rabinow Th 9-12 4
Varieties of Communism and Post-Communist Traditions 250X Alexei Yurchak F 10-1 4
Anthropology of the Future 250X Aihwa Ong M 12-2 4
Anthropology of Trauma and History 250X Stefania Pandolfo M 10-1 4
Crowd and Cloud 250X Cori Hayden W 2-5 4
History, Tradition, Myth 250X Charles Hirschkind T 11-2 4
Traditionalities 262A Charles Briggs W 11-2 4
Graduate Pedagogy Seminar 375 Sabrina Agarwal M 10-1 3